Top
  >  jak się uczyć   >  Dwa języki jednocześnie?

Studenci często pytają, jak można dobrze uczyć się dwóch i więcej języków obcych jednocześnie – jakie są skuteczne metody, w jaki sposób właściwie zorganizować czas i jak w ogole podejść do całej sprawy.

Jeśli chciałbyś zacząć z dwoma obcymi językami od zera, moja odpowiedź to:

Nie rób tego.

Jeśli chociaż jest to trochę możliwe, zaplanuj sobie czas tak, żeby w tym roku zacząć od nauki jednego języka i pozwól mu się trochę usadowić, na drugi rok dodaj drugi język. Taką kolejność zdecydowanie zalecają również poligloci (tzn. osoby znające sześć lub więcej języków obcych). Niektórzy z nich mają nawet taki „program życiowy“ – nowy język co roku, ewentualnie co dwa lub trzy lata itp.

Jednak czasami spotykam się z osobami, które z jakiegoś powodu są naprawdę zmuszone do rozpoczęcia nauki dwóch języków obcych jednocześnie. Kilka takich przykładów podaję poniżej:

  • uczniowie szkół podstawowych (którzy tak naprawdę nie rozpoczynają tej nauki jednocześnie, ale drugi język często dodają sobie w czasie, kiedy ten pierwszy na pewno jeszcze nie zdążył się usadowić i znają z niego tylko kilkadziesiąt słów)
  • taki przypadek zdarza się także w pracy (nagle masz się zajmować klientami z Włoch oraz Hiszpanii)
  • studenci wydziałów filologicznych, jeśli zdecydują się na podwójny kierunek nie wymagający wcześniejszej znajomości ani jednego z języków obcych (np. studia języka fińskiego oraz szweckiego)

 

Co więc robić w sytuacji, kiedy nie ma drogi powrotnej?

Bloki czasowe!!!

Za wszelką cenę unikaj modelu dwadzieścia minut dla jednego, klapa, dwadzieścia minut dla drugiego języka. Staraj się robić jak najdłuższe bloki czasowe. Nawet jeśli bardzo Ci się spieszy do obu języków, wierzę, iż na podział tydzień/tydzień możesz sobie pozwolić. Im blok czasowy dłuższy, tym lepiej. Jeśli naprawdę poświęcisz intensywnie cały miesiąc dla jednego z języków i póżniej przejdziesz do drugiego języka, ten pierwszy w międzyczasie świetnie się usadowi. W tym modelu jednak trzeba naprawdę się poświęcić całkowicie dla jednego języka (nawet i kilka godzin dziennie, jeśli to tylko możliwe), abyś wydobył maksymum. Jeśli podejdziesz do nauki jak do „bułki z masłem”, nie osiągniesz takiego sukcesu. Po prostu przy takim podejściu nie zrobisz w nauce prawie żadnego postępu.

I dalej?

Jeśli mimo wszystkich propozycji, chcesz spróbować podejścia jeden język rano i drugi wieczorem, pamiętaj, aby…

…rozróżnić na ile to tylko możliwe warunki zewnętrzne

Ulżysz swojej głowie organizując jak najbardziej różne warunki zewnętrzne. Co może Ci pomóc?

  • materiały (jednego języka obcego możesz się uczyć z telefonem/internetem, drugiego w wersji „papierowej“)
  • metoda (możesz wykorzystać różne rodzaje podręczników, np. komunikatywne vs. pośrednie)
  • otoczenie (bardzo dobrze sprawdza się utworzyć sobie w domu dwa różne kąciki wspierając je jak najbardziej wizualnie)
  • nauczyciele (pomocne jest znalezienie  sobie prywatnego lektora do każdego języka)

Pod koniec najważniejsze. Jeśli to tylko trochę możliwe, unikaj tego wszystkiego! I wróć do planu: w tym roku jeden język, na drugi rok drugi język.

zostaw komentarz