Top
  >  jak się uczyć   >  Twórcze pisanie i języki obce

Wszyscy teraz zajmują sie nauką online i sugerują jak z tym sobie najlepiej poradzić, ja jednak po staroświecku polecam: „Bierz do ręki papier i długopis!”. Świetne jest bycie online ucząc się z aplikacji, ale nie mniej świetnie jest wszystko to wyłączyć i być przez chwilę sam na sam.

1. Dziennikowanie

Najprostszym sposobem na pisanie w języku obcym jest prowadzenie dzennika. Nic nie przeszkadza w tym, nawet poziom A1 lub A2! Zacząć możesz od przygotowania kilku kategorii, np. pogoda, jedzenie, praca, uczucia. pisząc do każdej jedno lub dwa zdania. (Struktura oraz plan zawsze się sprawdzają!)

A jeśli naprawdę nie lubisz prowadzić typowych dzienników?

Jeśli zdecydowanie nie lubisz pisać, alternatywą może być Food Journal, Running Journal, Movie Journal, Travel Journal itp. – wybierzesz po prostu jedną aktywność, którą uprawiaś odpowiednio regularnie i zawsze poświęcisz 5-10 minut do jej zapisania.Bardzo prostą alternatywą jest również One Sentence Daily – codziennie tylko jedno zdanie, ale bogate – by opisać w nim naprawdę cały dzień.

Bardzo lubiane są także różnego rodzaju dzienniki spostrzegawości oraz wdzięczności (Gratitude Journal), istnieją nawet Gratitude Journal Apps… W każdym dniu notujesz sobie zazwyczaj trzy pozytywne sprawy z Twojego życia.

Wracając do zalecenia ograniczenia czasu do kilku minut, rozwiązanie to może wchodzić w rachubę. Studentów do pisania tekstów zniechęca zwłaszcza wymagany czas. Nic nie może być dalej od prawdy. Spróbuj ustawić sobie budzik i pisz przez pięc lub dziesięć minut bez przerwy. Będziesz mile zaskoczony, ile dasz radę w tym czasie napisać. W ciągu tylko dziesięciu minut student zazwyczaj zdola napisać ok. strony A4. Ważne jest NIE MYŚLEĆ ZA DUŻO, ALE PISAĆ TO, CO PRZYCHODZI NA JĘZYK.

Oczywiście istnieją także bardziej wymagające techniki – takie jak One Hundred List lub pisanie listów fikcyjnych. One Hundred List to moja najbardziej ulubiona technika, zwłaszcza w sytuacjach kiedy staram się rozwiązać jakiś problem lub coś mnie męczy. Numeruj pozycje od jedynki do stu, nie zatrzymuj się i nie podnoś długopisu od papieru, powtarzenie jest dozwolone. Będziesz mile zaskoczony tym, co pojawi się na papierze – w języku ojczystym lub w obcym.

  1. Dialogi

Zwłaszcza na początku prościej jest wypowiadać się mową niezależną niż pisać spójne narracje. BARDZO więc polecam pracować z techniką scenariuszy, tzn. pomyśleć nad sytuacjami, które często nam się zdarzają w języku obcym i opisać je w formie scenariusza. To się bardzo dobrze sprawdzi w terenie, kiedy zdania oraz frazy póżniej same będą przychodzić Ci do głowy. Potrafię sobie wyobrazić cały zeszyt z tytułem Moje sytuacje/Moje smalltalki/O czym rozmawiam z ludźmi… Ważne by zawsze zapamiętać konkretną rozmowę z konkretną osobą.

Jeśli szukasz słów i często się zastanawiasz nad tym, że „nic po prostu nie przychodzi Ci do głowy“, zerknij na moje listy 100+100. Traktuj je tylko jako inspirację, to bardzo prawdopodobne, iż Twoja lista słów będzie wyglądać zupełnie inaczej. W sumie to jakakolwiek lista ze słowami pod reką jest zawsze pomocna. Kiedy zdarzy mi się utknąć w miejscu, miewam w pobliżu Słownik atrakcyjnych fraz, czytając daną frazę do czasu, kiedy uda mi się ruszyć dalej (zazwyczaj wystarczy chwilka, zanim głowa się ponownie uruchomi).

  1. Przepisujemy i zmieniamy

Jeśli tworzenie własnych tekstów jest dla Ciebie trudne, zacznij od czegoś skończonego, można nawet od tekstu z podręcznika. Znajdź dowolny dialog.

  • Jak mógłby wyglądać dialog w podręczniku, jeśli byłbyby prowadzony przez dwóch bezdomnych? Jakie „rekwizyty“ będzie trzeba zamienić?
  • Jak mógłby ten dialog wyglądać w przypadku prowadzenia go przez dwa psy?
  • Spróbuj przepisać dialog tak, żeby jedna postać zasadniczo odpowiadała na wszystko nie.
  1. Sklejamy i tworzymy

Specjalny rozdział składa się z kreatywnych czynności. Jeśli jesteś z tych, którzy lubią wziąć do ręki klej, nożyczki i kolorowe zakreślacze, spróbuj jedną z kolejnych opcji:

  • vision board lub tablicę marzeń – potrzebujesz kluczowe słowa w swoim języku takie jak np. rodzina, miłość, ale można też peniądze, sukces, motywujące lub ulubione cytaty i na pewno inspirujące obrazki
  • zero waste lub tworzenie podręczników i zeszytów z różnych „resztek z podróży“ takich jak bilety, ulotki, programy teatralne, pocztówki itp.
  • i oczywiście stare znane mapy myśli pomagające nam w zorganizowaniu rzeczy osobistych i również słownictwa

zostaw komentarz